Le Fate Ignoranti

21 sene önce yönetmenliğini yaptığı Le Fate Ignoranti / Cahil Periler filminin yeni versiyon TV dizisinde  Ferzan Özpetek bu sefer yönetmenliği yardımcısı Gianluca Mazella ile birlikte yapmış. Disney+’da yayınlanan 8 bölümlük dizi yine görsel ve işitsel bir şölen. Kalabalık sofralar, lezzetli yemekler, güzel müzikler. Ben onun bu tarzını beğeniyorum. Hayat motivasyonumu artırıyor.

Birçok ödülün sahibi Ferzan Özpetek’in ilk filmi 1999 senesinde çektiği “Hamam”dı. Sonra “Harem Suare” geldi. Ardından “Cahil Periler” ve “Karşı Pencere”. Hepsi kült filmlerdi benim için. Ben ondan sonra Özpetek seyrini kapadım. Sanki bir şey oldu ve büyü gitti.

Filmlerinde ve hayatında var olan Serra Yılmaz’a bayılıyorum. Sadece oyunculuk olarak değil, hayata karşı duruşunu, tarzını ve beynine hayranım. Bir diğer isim ise Sezen Aksu…

Her son gibi ölüm de bir başlangıç ​​içerir…

Cahil Periler ölümle gelen sonun yeni bir başlangıç hikayesini anlatıyor bize. Dizinin sonu da aynı döngü içerisinde yeni bir başlangıca yelken açıyor.

Antonia kocası Massimo ile sakin ve tekdüze bir hayat yaşar. Bir akşam Massimo karısı ile yaptığı son telefon görüşmesinde kendisine önemli bir şey söyleyeceğini açıklar ve eve dönerken araba kazasında ölür.

Yas döneminde olan Antonia bir tesadüf eseri Massimo’ya ait bir notu bulur ve kocasının cahil perisini aramaya başlar. Bulur da…  Onun gizli dünyasını keşfetmekte ısrarcıdır. Kocasının Michele adında bir ressam ile bir senedir eşcinsel bir ilişki yaşadığını büyük bir şokla öğrenir.

Michele bir apartman dairesinde komşuları ile birlikte komün bir hayat yaşamaktadır. Antonia’nın sıkıcı hayatı yanında gey, lezbiyen ve trans bireylerden oluşan apartman sakinleri mutlulukları ve hüzünleri ile hayatı güçlü duygularla yaşayan büyük bir ailedir.  Dizide filme kıyasla bu yaşamlar daha detaylı anlatılıyor. O yüzden film biraz rüya gibi ama dizi ise gerçek hayatı daha iyi algılatıyor seyredene…

Antonia da aynı kocası Massimo gibi bu heterojen gruba sığınır ve onları keşfetmeye başlar. Michele ile aralarında beklenmedik bir dostluk oluşur. İkisi de birbirini tanımayı, birbirini kabul etmeyi, birbirini anlamayı öğrenir.

Tabii bu film ve dizi arasında geçen 21 senede kolektif algıda LGBTQ + algısı olumlu anlamda değişiklik de gösterdi, bunu dizide görebiliyorsunuz. Ama değişmeyen insanın duyguları, sevgi, nefret, üzüntü, mutluluk… O yüzden tavsiyem diziden önce filmi seyretmeniz. Sonuç olarak Cahil Periler ile Ferzan Özpetek filmografisindeki aynı tatları ve renkleri yeniden yaşamak benim hoşuma gitti.

Filmin Türü: Dram, Romantik

Yaratıcı: Ferzan Özpetek, Gianni Romoli

Oyuncular: Cristiana Capatondi, Eduardo Scarpetta, Luca Argentero

Yıl: 2022

Imbd: 7,3

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: