Körburun / Hikmet Hükümenoğlu

Hikmet Bey ile “Körburun” kitabı vasıtası ile tanıştım ve tanıştığıma da çokkk memnun oldum.  Bu eserle kendisi “Atilla İlhan Roman Ödülü”nü almış. Kitapta kurgu, dil ve anlatım hepsini beğendim.

Özellikle kurgu kısmına çok takılan biri olarak gerçekten başarılıydı ve aynı zamanda heyecanlı. Tam işler karışacak burada hikaye kopacak dediğiniz anda Hikmet bey öyle güzel süreci tamamlıyor ki şaşırıyorsunuz.  Kurgu biraz da matematik işi, kendisi Fizik bölümü mezunu olduğu için mi acaba bu kadar güzel formüle etmiş akışı.

Film seyreder gibi okudum “Körburun”u. Hatta üzerinden bir seneye yakın geçmiş olmasına rağmen hala okurken resmettiğim kareler dün gibi canlı hafızamda.  Kitap bittikten sonra sanki vapura atlayıp hayali olan Prens Adaları’nın onuncusu Körburun’u bulmak istedim.

1960-1990 arası üç neslin anlatıldığı bir Türkiye… 6-7 Eylül olayları, 27 Mayıs ve 12 Mayıs… Bir avuç Türk ve Rumun yaşadığı adadan ülkedeki siyasi ve sosyal kırılmalar takip ediliyor ve ada sakinleri yansımalarını acı olaylar ile yaşıyor.

Üç neslin düş kırıklığı yaşayan kadınları, umutlarına tutunan gençleri, değişen dönemler arası kıssadan hisse koparmaya çalışan adamları, o güne kadar ötekileştirilmeyen rumların kimliklerinin tokat gibi suratına vurulması… Hepsi aynı hikayede… Yakın tarihin duygularını anlamak için güzel bir fırsat bu kitap.

Kitapta favori karakterim Neriman Hanım… İç sesi dışarı vuran, zaman zaman güldüren zaman zaman düşündüren ama asla vicdanından vaz geçmeyen bir kadın Neriman Hanım. Herkes onu “deli” kabul ediyor. Delilik nedir ki? Bazen cesurca olaylara verdiğiniz tepki ve yorum olabilir mi? Varsın o zaman herkes delirsin.

Tüm o acı hikayelerin üzerinden yıllar geçti. Ama içinde bulunduğumuz durumun şartları sanki değişmedi. Sanki bir oyun oynuyoruz ve bu oyun sürekli güncellenerek devam ediyor. Geldiğimiz nokta ise üzücü: Gazeteci Ünsal Ünlü’nün dediği gibi iyiler ile kötüler arasında bir savaş yaşadıklarımız. Ben iyiler kümesinde çoktan yerimi aldım. Ya siz?

Kitap adı: Körburun

Yazarı: Hikmet Hükümenoğlu

Basım yılı: 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: